* កម្មសិក្សា CRÉDIF (Centre de Recherche et d’Étude pour la Diffusion du Français) នៅសាកលវិទ្យាល័យរូអង់ (Rouen) ខែកក្កដា ឆ្នាំ១៩៨៥ ដើម្បីបង្កើនឧបទេស (didadiqe) ក្នុងការបង្រៀនភាសាបរទេស និង ភាសាទី២ (ភាសាដែលមិនមែនមាតុភាសា ហើយក៏មិនមែនជាភាសាបរទេសដែរ គឺភាសាដែលគេប្រើតាំងពីកុមារភាពមក ដូចភាសាបារាំងក្នុងប្រទេសមួយចំនួន នៅទ្វីបអាហ្វ្រិក) រៀបចំដោយសាលាគរុកោសល្យជាន់ខ្ពស់សាំងគ្លូ (Saint-Cloud)។
* «វិភាគសង្ខេប អំពីទម្រង់ភាសាខ្មែរ» ទស្សនាវដ្ដីសហគមន៍ខ្មែរ លេខ២ ឆ្នាំ១៩៦២ ក្រុងប៉ារីស។
* «សញ្ញាណលិង្គ និង សញ្ញាណវចនៈ ក្នុងភាសាខ្មែរ» ទស្សនាវដ្ដីសហគមន៍ខ្មែរ លេខ៣ ឆ្នាំ១៩៦៤ ក្រុងប៉ារីស។
* អាទ្យាចរិយកម្ម (INITIATION) ខាងភាសាវិទ្យា ឆ្នាំ១៩៩០, មហាវិទ្យាល័យអក្សរសាស្ត្រ និង មនុស្សសាស្ត្រ សាកលវិទ្យាល័យទូឡេអារ (ប្រទេសម៉ាដាហ្គាស្ការ។
* សង្គមភាសាវិទ្យា ១៩៩០, មហាវិទ្យាល័យអក្សរសាស្ត្រ និង មនុស្សសាស្ត្រ សាកលវិទ្យាល័យទូឡេអារ (ប្រទេសម៉ាដាហ្គាស្ការ)។
* កម្រងអត្ថបទសិក្សា និង ការណែនាំក្នុងវិធីស្រាវជ្រាវ ១៩៩១, មហាវិទ្យាល័យអក្សរសាស្ត្រ និង មនុស្សសាស្ត្រ សាកលវិទ្យាល័យទូឡេអារ (ប្រទេសម៉ាដាហ្គាស្ការ)។
* «ការវិភាគរកការឆ្លងគ្នារវាងភាសានិងភាសា និង រវាងវប្បធម៌និងវប្បធម៌» (substrats linguistique et extralinguistique en didactique des langues) ក្នុងសៀវភៅបង្រៀនភាសាបារាំង និពន្ធ នៅប្រទេសខ្មែរ និង នៅប្រទេសម៉ាដាហ្គាស្ការ, បទអន្តរាគមន៍ក្នុងសមាជអន្តរជាតិទី៨ ស្ដីពីការរៀន និង ការបង្រៀនភាសា បោះពុម្ពផ្សាយ នៅឆ្នាំ១៩៩២ ដោយសាកលវិទ្យាល័យគ្រឺណូបល៍ទី៣ (ប្រទេសបារាំង)។
* «អភិក្រមសង្គមភាសាវិទ្យា (Processus sociolinguistique) ក្នុងការវិវឌ្ឍន៍ប្រព័ន្ធវចនវិទ្យានៃភាសាខ្មែរ», ទស្សនាវដ្ដី «Tétralogiques» លេខ៧ ឆ្នាំ១៩៩២ សាកលវិទ្យាល័យរ៉ែនទី២, ក្រុងរ៉ែន (ប្រទេសបារាំង)។
* ភាសាវិទ្យាអនុវត្តន៍ក្នុងការបង្រៀនភាសា, ១៩៩៥ មហាវិទ្យាល័យអក្សរសាស្ត្រ និង មនុស្សសាស្ត្រ សាកល-វិទ្យាល័យអាប៊ីហ្សង់ (ប្រទេសកូឌីវ័រ)។
* «ផលវិភាគភាសា និង ការសិក្សាអំពីកំហុសក្នុងការប្រើប្រាស់ភាសា», ទស្សនាវដ្ដី លេខ៣១ ឆ្នាំ១៩៩៦ វិទ្យាស្ថានភាសាវិទ្យាអនុវត្តន៍ សាកលវិទ្យាល័យអាប៊ីហ្សង់ (ប្រទេសកូឌីវ័រ)។
* «វិធីបង្រៀនភាសាដោយយកសមត្ថភាពទំនាក់ទំនងជាមូលដ្ឋាន» (Approche communicative en didactique des langes), ទស្សនាវដ្ដី លេខ៣២ ឆ្នាំ១៩៩៦ វិទ្យាស្ថានភាសាវិទ្យាអនុវត្តន៍, សាកល-វិទ្យាល័យអាប៊ីហ្សង់ (ប្រទេសកូឌីវ័រ)។
* «គ្រឹះទ្រឹស្ដី ដើម្បីសង្គមភាសាវិទ្យាជាប្រព័ន្ធ», ទស្សនាវដ្ដី លេខ៣២ ឆ្នាំ១៩៩៦ វិទ្យាស្ថានភាសាវិទ្យាអនុវត្តន៍, សាកលវិទ្យាល័យអាប៊ីហ្សង់ (ប្រទេសកូឌីវ័រ)។
* «ការរួមចំណែក ដើម្បីឱ្យយល់កាន់តែច្បាស់អំពីភាសាល្បាយ ហៅថា «ពីតឈីន» (pidgin)» នៅប្រទេសកូឌីវ័រ (ដឹកនាំកិច្ចការស្រាវជ្រាវរួម) បទអន្តរាគមន៍ក្នុងសមាជទី២១ នៃ «សហគមន៍ភាសាវិទូនៅទ្វីបអាហ្វ្រិកខាងលិច» ដែលបានប្រព្រឹត្តទៅនៅក្រុងអាប៊ីហ្សង់ (ប្រទេសកូឌីវ័រ) ពីថ្ងៃចន្ទ ២៧ ដល់ថ្ងៃសុក្រ ៣១-០៧-៩៨។
* «វិភាគសង្ខេប អំពីទម្រង់ភាសាខ្មែរ» កែតម្រូវបន្ថែមបង្រ្គប់ និង ចុះផ្សាយឡើងវិញ ក្នុងទស្សនាវដ្ដី លេខ១ នៃវិទ្យាស្ថានភាសាជាតិនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ឆ្នាំ២០០០ ក្រោយពីបានកែតម្រូវនិងរៀបរៀងឡើងវិញ។
២. ជាភាសាខ្មែរ
* «លទ្ធភាពបង្កើតពាក្យនិងការបង្កើតពាក្យ ក្នុងភាសាខ្មែរ», បទអន្តរាគមន៍ក្នុងសមាជជាតិ ស្ដីពីការស្រាវ-ជ្រាវក្នុងភាសាខ្មែរ រៀបចំដោយវិទ្យាស្ថានភាសាជាតិនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ដែលបានប្រព្រឹត្តទៅ នៅភ្នំពេញ ពីថ្ងៃទី០៧ ដល់ ០៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០០០, ចុះផ្សាយក្នុងទស្សនាវដ្ដីលេខ២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០០១ របស់វិទ្យាស្ថានភាសាជាតិនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
* «អំពីលក្ខណៈវិនិច្ឆ័យរូបនិយម» ចុះផ្សាយក្នុងទស្សនាវដ្ដីលេខ៣ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០០២ របស់វិទ្យាស្ថានភាសាជាតិ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
* មូលដ្ឋាននៃសង្គមភាសាវិទ្យា (សង្ខេបសម្រាប់និស្សិតថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា) ផ្សព្វផ្សាយ ដោយអ្នកនិពន្ធ នៅខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០០៣ ភ្នំពេញ។
* មូលដ្ឋាននៃន័យកម្មវិទ្យាទូទៅ (សង្ខេបសម្រាប់និស្សិតថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា) ផ្សព្វផ្សាយ ដោយអ្នកនិពន្ធ នៅខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០០៣ ភ្នំពេញ។
* មូលដ្ឋាន សូរវិទ្យា សទ្ទតាវិទ្យា និង វិជ្ជាសន្ដាន (សង្ខេបសម្រាប់និស្សិតថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់នៃរាជ-បណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា) ផ្សព្វផ្សាយដោយអ្នកនិពន្ធ នៅខែកក្កដា ឆ្នាំ២០០៣ ភ្នំពេញ។
* «ចំណុចគួរកត់សម្គាល់ក្នុងភាសាខ្មែរបច្ចុប្បន្ន» ចុះផ្សាយក្នុងទស្សនាវដ្ដីលេខ៤ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០០៣ របស់វិទ្យាស្ថានភាសាជាតិនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
* «ពណ៌នាសង្ខេបអំពីភាសាស្អូច» (ដឹកនាំកិច្ចការស្រាវជ្រាវរួម) បទអន្តរាគមន៍ក្នុងសន្និសីទជាតិរៀបចំដោយវិទ្យាស្ថានភាសាជាតិនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី២២ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០០៥។
* វេយ្យាកណ៍ទម្រង់និយមនៃភាសាខ្មែរទំនើប៖
- ភាគទី១ សូរ សទ្ទតា អក្ខរាវិរុទ្ធ, (ដោយមានជំនួយពីលោក ជុំ ស៊ុនណាង, លោក ប៊ី សុខគង់, លោក វ៉ាន់ ម៉ូន) ផ្សព្វផ្សាយនៅឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០០៦,
- ភាគទី២ វចនវិទ្យា និង ប្រភេទពាក្យ (ដោយមានជំនួយពីលោក កែវ លីណែត និង លោក វ៉ាន់ ម៉ូន) ផ្សព្វផ្សាយនៅឆមាសទី២ ឆ្នាំ២០០៦ ។
* «ការប្រើប្រាស់សញ្ញាប្រយោគមួយចំនួនក្នុងភាសាខ្មែរបច្ចុប្បន្ន» បទអន្តរាគមន៍ក្នុងសន្និសីទជាតិ ស្ដីពីការ «សិក្សាស្រាវជា្រវ ឯកភាព និង អភិវឌ្ឍន៍ភាសាខ្មែរ» រៀបចំដោយវិទ្យាស្ថានភាសាជាតិនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ថ្ងៃទី២២ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០០៥, បោះពុម្ពផ្សាយក្នុងទស្សនាវដ្ដី លេខ៧ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១១ នៃវិទ្យាស្ថានភាសាជាតិនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
* «អំពីគុណនាមក្នុងភាសាខ្មែរបច្ចុប្បន្ន» កិច្ចការស្រាវជ្រាវរួមជាមួយលោក ប៊ី សុខគង់ បោះពុម្ពផ្សាយក្នុងទស្សនាវដ្ដី លេខ៧ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១១ នៃវិទ្យាស្ថានភាសាជាតិនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
* អំពីភាសាជនជាតិដើមភាគតិចចំនួនពីរនៅផ្នែកខាងលិចនៃប្រទេសកម្ពុជា : ភាសាស្អូចនិងភាសាសួយ (ក្រោមការដឹកនាំដោយបណ្ឌិតសភាចារ្យ ព្រុំ ម៉ល់ និង បណ្ឌិត Jacques RONGIER) ផ្សព្វផ្សាយនៅខែមីនា ឆ្នាំ២០១៣។
* «លក្ខណៈពិសេសរបស់គុណនាមខ្មែរ» បាឋកថាសម្រាប់ឆ្នាំ២០១៣ ក្នុងក្របខណ្ឌនៃភារកិច្ចនៃសមាជិកពេញសិទ្ធ(បណ្ឌិតសភាចារ្យ)នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
* «ពាក្យ កន្សោមពាក្យ និង ល្បះ ដែលបញ្ជាក់លក្ខណៈឱ្យនាមសព្ទ» បាឋកថាសម្រាប់ឆ្នាំ២០១៤ ក្នុងក្របខណ្ឌនៃភារកិច្ចនៃសមាជិកពេញសិទ្ធ(បណ្ឌិតសភាចារ្យ)នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
* «ការសម្របសូរនិងទំនាញសូរ» បាឋកថាសម្រាប់ឆ្នាំ២០១៥ ក្នុងក្របខណ្ឌនៃភារកិច្ចនៃសមាជិកពេញ-សិទ្ធ (បណ្ឌិតសភាចារ្យ) នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
* «គម្លាតរវាងចំនួនសូរស្រៈនិងសញ្ញាស្រៈ និង គម្លាតរវាងសូរព្យញ្ជនៈនិងសញ្ញាព្យញ្ជនៈ» ថ្លែងក្នុងវេទិកាស្រាវជ្រាវវិទ្យាសាស្ត្រប្រចាំឆ្នាំ២០១៥ នៅថ្ងៃទី១៥ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៥ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។
* «វិធីកម្លាយក្នុងភាសាខ្មែរ : បញ្ហាកង្វះផ្នត់សម្រាប់ធ្វើវិធីកម្លាយឱ្យមានសម្បូរណ៍បែប, បញ្ហាវិសាលភាពតូចចង្អៀតនៃផ្នត់មួយចំនួន និង បញ្ហាសទិសសូរវេយ្យាករណ៍វិស័យ» បាឋកថាសម្រាប់ឆ្នាំ២០១៧ ក្នុងក្របខណ្ឌនៃភារកិច្ចនៃសមាជិកពេញសិទ្ធ(បណ្ឌិតសភាចារ្យ)នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ថ្លែងនៅសាលរំដួលនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា នៅថ្ងៃអង្គារ ទី៣១-១០-២០១៧ និង បានចុះផ្សាយនៅក្នុងទស្សនាវដ្ដីនៃវិទ្យាស្ថានភាសាជាតិនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ឆ្នាំទី១៧ លេខ១០ ទំព័រ៣-១៣។
គ្រឿងឥស្សរិយយស
* មេដាយមាសស្ថាបនាជាតិ តាមអនុក្រឹត្យលេខ ១៩២ អនក្រ.តត ចុះថ្ងៃទី២២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០០៥។
* មេដាយមុនីសារាភ័ណ្ឌ ថ្នាក់សេនា តាមអនុក្រឹត្យលេខ ២៣០ អនក្រ.តត ចុះថ្ងៃទី០៧ ខែមេសា ឆ្នាំ២០០៦។
* មេដាយព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ថ្នាក់មហាសេនា តាមព្រះរាជក្រឹត្យលេខ នស/រកត/០៣១១/៣១៦ ចុះថ្ងៃទី២៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០១១។