*ទី៣៖ អនុគណៈកម្មការផលិតកែច្នៃវត្ថុអនុស្សាវរីយ៍៣០នាក់
*ទី៤៖ អនុគណៈកម្មាការចុងភៅ១០នាក់
*ទី៥៖ អនុគណៈកម្មការល្បាត២០នាក់
*ទី៦៖ អនុគណៈកម្មការផ្ទះស្នាក់ចំនួន១០នាក់។ ជាមួយគ្នានេះ មន្ទីរទេសចរណ៍ និងសហការជាមួយលោកមេឃុំ និងអង្គការ ដើម្បីរៀបចំសហគមន៍បន្តទៀតធ្វើយ៉ាងណាឲ្យសហគមន៍នេះមានដំណើរការបានល្អ។
លោកបណ្ឌិត ជុក ជំនោរ បានមានប្រសាសន៍ថា ផ្អែកទៅតាមយុទ្ធសាស្ត្ររបស់រាជរដ្ឋាភិបាលយុទ្ធសាស្ត្របច្ចកោណ ក៏ដូចជាយុទ្ធសាស្ត្ររបស់ក្រសួងទេសចរណ៍ គឺបានជំរុញឲ្យដំណើរការសកម្មភាពទេសចរណ៍ធម្មជាតិ នៅទូទាំងប្រទេស ជាពិសេសគឺនៅតាមបណ្តាភូមិសាស្ត្រទាំងឡាយណា ដែលមានសក្តានុពលផ្នែកទេសចរណ៍។
យុទ្ធសាស្ត្រនេះគឺត្រូវបានជំរុញ និងយកចិត្តទុកតាំងពីសម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ពេលសម្តេចនៅជានាយករដ្ឋមន្ត្រី និងបានបន្តមកដល់រាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តទី៧ ក្រោមការដឹកនាំរបស់សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃកម្ពុជា បច្ចុប្បន្នគឺបានជំរុញបន្ថែមឲ្យបង្កើតនូវតំបន់ទេសចរណ៍ធម្មជាតិនេះឲ្យបានផុសផុលនៅទូទាំងប្រទេស។
លោកបណ្ឌិត បានបញ្ជាក់ឲ្យដឹងទៀតថា ដោយឡែកខេត្តកំពង់ឆ្នាំង មន្ទីរទេសចរណ៍ខេត្តបានយកចិត្តទុកដាក់ ទាំងការពង្រីក និងកែលម្អបន្ថែមទៅលើវិស័យទេសចរណ៍ និងទីរមណីយដ្ឋាននានាដែលមានស្រាប់ និងបន្តយកចិត្តទុ កដាក់បង្កើតវិស័យទេសចរណ៍បន្ថែមទៀតទៅតាមភូមិសាស្ត្រដែលមានសក្តានុពល។
ដោយឡែកនៅក្នុងឃុំឆ្នុកទ្រូនេះ គឺមានសក្តានុពលផ្នែកទេសចរណ៍ជាច្រើនមានទាំងវត្តអារាម មានព្រៃលិចទឹក ទាំងចំការ ទាំងធនធានធម្មជាតិមួយចំនួនទៀត ដែលជាផ្នែកមួយក្នុងការទាក់ទាញទៅលើវិស័យទេសចរណ៍ ហេតុនេះទើបក្រសួងទេសចរណ៍ បានយកចិត្តទុកដាក់បង្កើត និងជំរុញវិស័យទេសចរណ៍នៅក្នុងភូមិឆ្នុកទ្រូនាពេលនេះ ក្រោមការសហការរវាងក្រសួងទេសចរណ៍មន្ទីរទេសចរណ៍ អាជ្ញា ធរភូមិ-ឃុំ ក៏ដូចជាមានការគាំទ្រ ពីអង្គការសម្ព័ន្ធភាពដើម្បីអភិរក្សធនធានជលផល (FACT) ជាដៃគូសហការផងដែរ។
ក្នុងឱកាសនោះលោក យុក សេងឡុង បានលើកឡើងថា អង្គការនេះគឺបានមកជួយនៅក្នុងឃុំឆ្នុកទ្រូនេះជាយូរ្នាំមកហើយដែរ គឺតាំងពីឆ្នាំ២០០៩មកម្ល៉េះ លោកនឹងមានជំនឿយ៉ាងមុតមាំថា ចំពោះការបង្កើតសហគមន៍អេកូទេ សចរណ៍ឆ្នុកទ្រូក្របខ័ណ្ឌបណ្ដាញអេកូទេសចរណ៍បឹងទន្លេសាប ដោយលោកមានសង្ឃឹមថា ក្រោយពីរៀបចំបង្កើតឱ្យដំណើរការរួចហើយ តំបន់ទេសចរណ៍មួយនេះ នឹងអាចទទួលបានពានរង្វាន់ ដោយមានការទទួលស្គាល់ ពីគណៈកម្មការអាស៊ាន ដែលជាស្តង់ដារអាស៊ាននេះមិនមែនក្របខណ្ឌត្រឹមតែក្រសួងតែប៉ុណ្ណោះទេ គឺជាក្របខណ្ឌអាស៊ានទាំងមូល ដែលទទួលស្គាល់អំពីសេវាកម្មផ្ទះស្នាក់, សេវាកម្មចុងភៅ, សេវាកម្មផ្នែកសន្តិសុខ, និងសេវាកម្មផ្សេងៗទៀតដូចគ្នាទៅនិងតំបន់ទេសចរណ៍ក្នុងឃុំផាត់សណ្ដាយ ខេត្តកំពង់ធំ ដែលនៅជាប់និងឃុំឆ្នុកទ្រូនេះផងដែរ។
លោកនាយកក៏បានឲ្យដឹងទៀតថា ការបង្កើតតំបន់ទេសចរណ៍មួយឲ្យមានដំណើរការទៅបាន លុះត្រាតែមានការចូលរួមពីគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាន ជាពិសេសចូលរួមពីអាជ្ញាធរ និងប្រជាពលរដ្ឋក្នុងមូលដ្ឋាន និងក៏ដោ យមានការសហការជាមួយអង្គការជាដៃគូរ។
នៅក្នុងឃុំឆ្នុកទ្រូនេះដែរ គឺផ្ដោតសំខាន់ទៅលើសេវាកម្មទេសចរណ៍ដោយសារតែឃុំនេះមានសក្តានុពលទៅលើវិស័យទេសចរណ៍ដែលមានស្រាប់ ហើយក៏ជាតំបន់ឆ្លងកាត់មួយដ៏សំខាន់ផងដែរសម្រាប់ភ្ញៀវជាតិ និងភ្ញៀវបរទេសដោយមើលឃើញកត្តាទាំងអស់នេះហើយទើបលោកបានបង្កើតគំនិត និងត្រូវរកថវិកាដើម្បីបង្កើតសហគមន៍អេកូទេសចរណ៍នៅទីនេះឲ្យ បានដើម្បីជួយរកចំណូលនិងបង្កើនជីវ ភាពរស់នៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋ បានមកពីវិស័យទេសចរណ៍នេះ។ ក្រោយពីមានការពិភាក្សាគ្នាយ៉ាងល្អិតល្អន់ និងមានការអនុញ្ញាតពីលោករដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ផងនោះ ទើបឯកភាពគ្នាបង្កើតសហគមន៍អេកូទេសចរណ៍នៅក្នុងឃុំឆ្នុកទ្រូនេះតែម្ដង៕